Yüzme  ve Faydaları

Kulaç atarak zayıflayın ve sağlıklı kalın.

İnce ve biçimli bir vücuda sahip olmak için her zaman yorucu sporlar ve sıkıcı diyetler mi yapmak gerekiyor? Elbette ki hayır. En sağlıklı sporlardan biri olan yüzme hem çok zevkli hem de vücudu şekillendirmek için ideal. Üstelik yüzerek sadece bir saatte yaklaşık 500 kalori yakmak mümkün.

Sağlık için Yüzme.
İnsan su içindeyken ağırlığının sadece % 10'unu hissediyor. Yer çekiminin ağırlaştırıcı etkisi hemen hemen yok gibi.  Bu, eklemlere binen yükü de büyük ölçüde hafifletiyor ve böylece diğer sporlarda olduğu gibi eklemler zorlanmıyor. Kasları henüz tam anlamıyla gelişmemiş çocuklar, yaşlılar ve eklem sorunları yaşayanlar için yüzme en uygun spor. En sağlıklı sporlardan biri olan yüzmede kişinin iskelet sistemine ağırlık binmediği için bel fıtığı

ve kireçlenme gibi sorunları olanlara özellikle öneriliyor.


Masa başında ve bilgisayar karşısında çalışanlar, omuz, boyun, sırt ve bel ağrısı gibi problemlerden sıklıkla şikâyet ediyor. Bu bölgelerde gün boyunca biriken laktik asitin yok edilmsinde etkili olan yüzme, bu tür şikâyetleri gidermek için de harika bir yol. Akşamları ya da sabahları, yemek yedikten en az 1 saat sonra yapılacak yarım saatlik egzersiz kendinizi son derece zinde hissetmenizi sağlayabilir.
Hangi stil nereyi çalıştırıyor?
Yüzme tüm vücudu çalıştıran bir spor. Ancak belirli yüzme stilleri vücudun belirli bölgelerini daha yoğun olarak çalıştırıyor. Her yüzme stili farklı miktarda kalori harcatıyor. Örneğin, serbest stil ağırlıklı olarak basen bölgesini, sırt üstü yüzme bel bölgesini, kurbağalama ise kolları ve vücudun üst kısmını daha çok çalıştırıyor.Serbest Stİl

. Serbest stilde önemli nokta ayakları doğru kullanmak ve kolları düzgün atmak. Eller kapalı tutulmalı çünkü parmaklar açık olduğunda suyu yeterince itmek ve hızlı gitmek için gereken kuvveti almak mümkün olmayabilir.
. Serbest stil, kalçaların sıkılaşmasını ve şekil almasını sağlıyor. Kolay olduğu için uzun süreli yapılabiliyor.
. 1 saat boyunca serbest stilde yüzerek yaklaşık 470 kalori yakılıyor.

 

Sırt üstü
.Sırt üstü yüzme serbest stile göre daha yorucu. Ancak bel fıtığı, kireçlenme gibi rahatsızlıkları olanlara öneriliyor. Sırt üstü yüzmede dikkat edilmesi gereken, popoyu üste doğru çekerek vücudu düz tutmaya özen göstermek.
. Sırt üstü özellikle bel ve sırt bölgesindeki kasları çalıştırıyor. Sırt bölgesine yerleşmiş olan yağların erimesini kolaylaştırıyor.
. 1 saat boyunca sırt üstü yüzme yaklaşık 510 kalori yaktırıyor.

Kurbağalama
.Kurbağalama diğer yüzme stillerine göre daha çok kalori yaktıran ancak biraz daha zor olan ve kondisyon gerektiren bir yüzme stili. Bu yüzme stilinin bir özelliği de bel ve sırt problemi yaşayan kişilere tavsiye edilmemesi. Kurbağalamada ayaklar makas biçiminde tutuluyor ve kollar sık aralıklarla öne doğru uzatılıyor.
.Kurbağalama stilinde en çok kol ve bacaklar çalıştırılıyor. Üst bacaklarda ve kollarda biriken yağları eritmek, bu bölgeleri sıkılaştırmak için ideal.
. 1 saat boyunca kurbağalama stilde yüzdüğünüzde yaklaşık 550 kalori harcayabiliyorsunuz.

Kelebek
. Kelebek en zor yüzme stili ve genellikle profesyonel yüzücüler tarafından tercih ediliyor. Ancak onlar bile en fazla 200 metrelik yarışlar yapabiliyor. Kelebek stilde iki kol aynı anda su yüzüne çekiliyor ve alınan kuvvetle vücut öne doğru atılıyor.
. Zor bir yüzme stili ancak tüm vücudu iyi biçimde sıkılaştırıyor. Hemen hemen her bölgeyi çalıştırıyor. Kondisyonunuz iyiyse bir süre bu stilde yüzmeniz oldukça yararlı.
. 1 saat boyunca bu stilde yüzmek imkânsız. Eğer 10 dakika yüzebilirseniz yaklaşık 100 kalori yakmanız mümkün.
Isınma hareketlerini unutmayın!

Sudan çıktıktan hemen sonra soğuk duş almaksa sakıncalı. Zira yüzerek ısınan adalelerin, birdenbire hızlı soğumaması lâzımdır. Bu sebebten dolayı hemen soğuk bir duş almamak gerekiyor. En az 10 dakika bekledikten sonra ılık bir suyla duş almak en doğrusudur.

HABERLER